Digira

E-raamatud

Mis formaadis on e-raamatud ning millega neid lugeda

Enamik Eestis müügil olevaid e-raamatuid on epub või pdf formaadis.

Epub on üldlevinud vorming peamiselt teksti sisaldavate e-raamatute jaoks. Epub formaadi peamine eelis seisneb teksti skaleeringuga kaasnevates lisavõimalustes, ehk siis on lihtne muuta teksti suurust, vahetada kirjastiili, otsida sõnu, teha märkmeid jne.

Epub-raamatuid on mugav lugeda nii tahvelarvutis, lugeris, tavalises arvutis kui ka nutitelefonis. Lugemiseks on siiski vajalik vastav tarkvara. Enamikus seadmetes on see tavaliselt juba olemas, saadaval on väga erinevat tasuta tarkvara rakenduste või programmide kujul.

PDF-vorming on reeglina kasutusel pildirikkamate raamatute puhul. Ka neid e-raamatuid saab lugeda kõigil eelnimetatud seadmetel, kuid väiksema ekraani puhul võib see osutuda ebamugavaks.

Raamatute laadimine arvutisse või nutiseadmesse

Raamatute laadimine arvutisse

Peale tellimuse esitamist suunatakse kasutaja edasimüüja veebikeskkonnas enamasti ootelehele, kuhu peale edasimüüja ja Digira süsteemide vahelist sideseanssi ilmuvad tellitud raamatute allalaadimislingid. Sõltuvalt ühenduskiirustest ja koormustest võib selleks kuluda aega mõnest sekundist mõne minutini.

Klikkides saadetud lingile algab e-raamatu allalaadimine. Tavaliselt salvestub raamat kasutaja brauseri allalaadimiste kataloogis “Downloads” või “Allalaadimised” automaatselt. Parema hiirenupuga lingil klõpsates saab salvestamiseks valida mõne muu meelepärase kataloogi.

EPUB vormingus e-raamatu lugemine eeldab vajaliku tarkvara olemasolu arvutis. Uuematel Apple arvutitel on näiteks juba kaasas sobiv tarkvara – iBooks. Juhul kui teie arvutis vastav programm puudub, soovitame kasutada Adobe Digital Editions tasuta tarkvara, mille saate paigaldada siit: http://www.adobe.com/ee/products/digital-editions/download.html (PC/Mac).

PDF-vormingus raamatute lugemiseks soovitame kasutada Adobe Acrobati, mille saate tasuta alla laadida siit: http://get.adobe.com/reader/

Raamatute laadimine Apple seadmetesse

Vajutades saadetud lingile käivitub faili allalaadimiseks Safari brauser, laadimise edenemist näitab aadressiakna progressiriba. Kui fail on alla laetud brauseri puhvrisse, ilmub valikuaken, millega seade küsib, millise rakendusega soovitakse faili avada. Soovitame selleks Apple enda rakendust iBooks, mis asetab raamatu automaatselt iBooks raamaturiiulile. Apple telefonide mõnel mudelil ei ole iBooks rakendus tootja poolt eelpaigaldatud ja see tuleks eelnevalt iTunes rakendustepoest ise paigaldada.

Juhul kui Safari asemel on kasutusel mõni muu brauserit, siis tuleks enne laadimise alustamist selgitada välja kuhu allalaetud failid seadmes salvestakse ja millised on võimalused nendega edaspidiseks toimetamiseks.

Raamatute laadimine Android seadmetesse

Juhul kui seadme vaikevalikuid ei ole muudetud, käivitub lingile vajutades Androidi brauser ja laadimise edenemist näitab progressiriba aadressiakna kohal. Kui fail on alla laetud, ilmub teadete menüüsse vastav (tavaliselt noolekujuline) märk, mis näitab, et e-raamatu fail on salvestatud Androidi seadme mällu. Lihtsaim viis e-raamatu avamiseks on avada kiirmenüü servast sõrmega lohistades ja vajutades teadete nimekirjas raamatu faili nimele ilmub valikuaken, millega seade küsib, millise rakendusega soovitakse faili avada. Androidi seadmetesse ei ole sageli tootja poolt eelpaigaldatud ühtegi e-raamatute lugemiseks mõeldud rakendust ja sobiv tuleks eelnevalt Google Play rakendustepoest välja valida ning paigaldada. Soovitame meie enda Digiraamatu rakendust, mis on veel testimisjärgus. Juhul kui see ei peaks rahuldama, siis üks kindlamaid valikuid on Aldiko.

Head lugemist!